گزارش سازمان جهانی سلامت سال ۲۰۰۰

سازمان جهانی بهداشت همه ساله گزارشی درباره نظام های سلامت جهان ارائه می کند (World Health Report) که هر کدام به موضوعی می پردازد.
برای دیدن مجموعه این گزارش ها در وبسایت سازمان جهانی بهداشت این جا کلیک کنید

در سال ۲۰۰۰ سازمان جهانی بهداشت موضوع گزارش خودش را نظام های سلامت و ارتقای عملکرد آن ها قرار داد و در این گزارش به تعریف نظام سلامت و اجرای آن پرداخت. این گزارش جنبه های مختلف نظام های سلامت در سطح جهان را مورد بررسی قرار داد و یک چارچوب جامع برای مولفه های تعیین کننده عملکرد نظام های سلامت ارائه داد.

[box type=”success” align=”aligncenter” ]این گزارش همچنین پیشنهادهایی برای ارزیابی عمکرد و رسیدن به بهبود با استفاده از منابع موجود نظام سلامت ارائه داد و زمینه های جدید را مطرح می کند که به ما در فهم اهداف نظام های سلامت کمک می کند.[/box]

گزارش جهانی سلامت سال ۲۰۰۰ برای نخستین باب جدیدی را در ارائه شاخصی از عملکرد نظام های ملی سلامت در تلاش برای دستیابی به سه هدف کلی زیر باز می کند:
۱٫ سلامت خوب
۲٫ پاسخدهی به انتظارات مردم
۳٫ عادلانه بودن مشارکت مالی

[box type=”shadow” align=”aligncenter” ]در این گزارش نظام های سلامت این گونه تعریف می شوند: تمام سازمان ها، موسسات و منابعی که به ارائه (یا تولید) اقدامات سلامت اختصاص دارند. یک اقدام سلامت عبارتست از: هر گونه تلاشی که خواه در مراقبت سلامت فردی، خدمات بهداشتی عمومی و یا از طریق برنامه های بین بخشی انجام می گیرد و هدف اصلی آن ارتقای سلامت است.[/box]

پیشرفت به سمت این اهداف ضرورتا وابسته به این است که نظام های سلامت تا چه حد در انجام ۴ کارکرد اصلی خودشان خوب عمل کنند. این کارکردهای چهارگانه عبارتند از:

  1. ارائه خدمات
  2. تولید منابع
  3. تامین منابع
  4. تولیت

این گزارش برای هر کدام از این کارکردها یک را فصل را اختصاص داده است و در آن توصیه هایی را به سیاستگذاران سلامت ارائه می کند. در این گزارش تاکید ویژه ای بر تولیت صورت گرفته است چرا که تاثیر عمیقی روی سه کارکرد دیگر دارد.

درک کامل از چیستی و نحوه عملکرد نظام سلامت و تاثیر متقابل بخش های آن روی یکدیگر موضوعی است که باید مورد توجه تمامی کسانی که در بخش سلامت فعالیت می کنند به ویژه مدیران بیمارستان ها باشد تا مبادا گرفتار دید محدود و لوله تفنگی شوند.
مطالعه این کتاب به همه علاقه مندان به بهبود کیفیت توصیه می شود. پس از گذشت نزدیک به دو دهه از انتشار، این گزارش هنوز از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است.

ساختار این گزارش به صورت زیر است:

فصل اول چرا نظام های سلامت حائز اهمیت هستند؟
فصل دوم: نظام های سلامت تا چه حد عملکرد خوبی دارند؟
فصل سوم: ارایه خدمات سلامت: آیا انتخاب و سازماندهی
فصل چهارم: تولید منابع: چه منابعی مورد نیاز هستند؟
فصل پنجم: تامین منابع مالی
فصل ششم: تولیت

 

برای دیدن نسخه اصلی این گزارش روی سایت سازمان جهانی بهداشت این جا کلیک کنید
این گزارش توسط موسسه فرهنگی ابن سینای بزرگ و وزارت بهداشت ترجمه و منتشر شد که با استفاده از لینک زیر می توانید آن را دانلود کنید

 

گزارش جهانی سلامت سال ۲۰۰۰: نظام های سلامت: ارتقای عملکرد

The World Health Report 2000: Health Systems: Improving Performance

[wpfilebase tag=file id=10 /]

بهبود کیفیت خدمات سلامت با شناخت دقیق عملکرد سیستم و استفاده از روش‌ها و ابزارهای مناسب علم مدیریت حاصل می‌شود. در وبسایت بهبود خدمات سلامت به مفاهیم و روش‌های مدیریتی در حوزه سلامت می‌پردازیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *