راهنمای عملی اندازه‌‌گیری آسیب‌ به بیماران در بیمارستان

کتاب راهنمای عملی اندازه‌‌گیری آسیب‌ به بیماران در بیمارستان

کتاب راهنمای عملی اندازه‌‌گیری آسیب‌ به بیماران در بیمارستان منتشر شد.

این راهنما پنج روش برای ارزیابی و مقابله با رویدادهای آسیب‌رسان در بیمارستان‌های کم‌داده پیشنهاد می‌کند.

  1. بررسی گذشته‌نگر پرونده‌ها
  2. بررسی پرونده بیماران بستری فعلی
  3. مصاحبه با کارکنان درباره بیماران بستری فعلی
  4. مشاهده مستقیم و مصاحبه
  5. جلسات گروه اسمی

این کتاب ترجمۀ راهنمای سازمان بهداشت جهانی برای اندازه‌گیری آسیب به بیماران در بیمارستان است.

Assessing and tackling patient harm: a methodological guide for data-poor hospitals

هرساله میلیون‌ها بیمار در اثر آسیب‌های ناتوان‌کننده ناشی از خدمات ناایمن و خطاهای پزشکی دچار آسیب می‌شوند یا جان خود را از دست می‌دهند. صرف‌نظر از میلیاردها دلاری که صرف اقامت‌های طولانی شده در بیمارستان می‌شود، از دست رفتن درآمد، خدمات بازتوانی و شکایت‌هایی که ناشی از خدمات ناایمن هستند؛ در پس این آمار و اعداد، زندگی‌هایی وجود دارد که متلاشی شده‌اند.

در حالی که همه کشورها (با سطوح مختلف توسعه‌یافتگی) تحت‌تأثیر آسیب به بیماران قرار دارند، شواهد نشان می‌دهد که کشورهای در حال توسعه بیشتر تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند. به‌عنوان مثال احتمال عفونت ناشی از خدمات درمانی در برخی کشورهای در حال توسعه ۲۰ برابر بیشتر از کشورهای توسعه‌یافته است. با این وجود در کشورهای در حال توسعه، اطلاعات کمی درباره میزان فراوانی آسیب‌ها وجود دارد. امروزه روش‌های سنتی اندازه‌گیری آسیب‌ها، تنها در کشورهای توسعه‌یافته بررسی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. یعنی در جایی که به طور معمول، مستندات و پرونده‌های پزشکی مورد نیاز در دسترس هستند. روش‌های مناسب برای استفاده در سازمان‌هایی که داده‌های اندکی دارندهنوز ارائه نشده است. با این وجود برآورد فراوانی خدمات ناایمن در این سازمان‌ها و اجرای برنامه‌های بهبود ایمنی بیمار، امری اجتناب‌ناپذیر است. دفتر ایمنی بیمار سازمان بهداشت جهانی چندین روش را در کشورهای در حال توسعه منتخب در چهار منطقه جهان آزمایش کرده و در این گزارش ارائه نموده است. این سند راهنمایی‌هایی برای انتخاب مناسب‌ترین روش بر اساس اهداف و منابع موجود ارائه می‌کند و دستورالعمل‌هایی برای اجرای روش‌ها و ابزارهای مربوط به آنها در اختیار قرار می‌دهد. این سند راهنما به طور خاص، برای ارزیابی و مقابله با آسیبِ‌ بیماران در بیمارستان‌هایی که داده‌های کافی ندارند تدوین شده است. با این وجود می‌توان از آن در کشورهای توسعه‌یافته و محیط‌های غیر بیمارستانی نیز استفاده کرد.

در این راهنما، چند روش برای برآورد فراوانی آسیب‌های ناشی از ارائه خدمات سلامت در بیمارستان‌ها و اولویت‌بندی اقداماتِ ایمنی بیمار ارائه شده است. یعنی باید توسط پژوهشگران، مدیران بهبود کیفیت، پزشکان و سایر حرفه‌هایی که علاقه‌مند به ارزیابی و مقابله با چالش‌های ایمنی بیمار در بیمارستان‌ها هستند مورد استفاده قرار گیرد به‌نحوی که متکی به پرونده‌های پزشکی نباشد. انتظار می‌رود که این راهنما درباره ارزیابی و مقابله با چالش‌های ایمنی بیمار، به خوانندگان دید مناسبی بدهد.

برای دانلود صفحات ابتدایی کتاب شامل فهرست و مقدمه، اینجا کلیک کنید.

روش تهیه کتاب

کتاب‌سرای ترنج

نشانی: تهران، ضلع جنوب شرقی میدان انقلاب، کوچه آبرو، پلاک۸

شماره تلفن: ۶۶۴۸۷۶۳۶

راهنمای عملی اندازه‌‌گیری آسیب‌ به بیماران در بیمارستان

بهبود کیفیت خدمات سلامت با شناخت دقیق عملکرد سیستم و استفاده از روش‌ها و ابزارهای مناسب علم مدیریت حاصل می‌شود. در وبسایت بهبود خدمات سلامت به مفاهیم و روش‌های مدیریتی در حوزه سلامت می‌پردازیم

۲ یک نظر

    1. حامد دهنوی نویسنده ارسال پاسخ

      سلام نشانی فروشگاه در متن آمده است (فروشگاه کتاب ترنج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *